İletişim

SOSYAL MEDYA

Kayak malzemeleri alırken nelere dikkat edilmeli?

 Kış döneminin keyfi kar tatili ve gezileri ile çıkar. Tabi bu keyfin hüsranla ve sağlık problemleri ile sonuçlanmaması için kayak malzemeleri ve giysilerinin seçimine dikkat etmek gerekiyor. Kayak takımları, snowboard malzemeleri, kayak kıyafetleri alınırken “zaten yılda birkaç gün giyebileceğim şeyler için fazla düşünmeye gerek yok!” şeklinde bir yanılgıya sıklıkla düşülüyor. Oysa dikkat etmeden alınacak malzemeler ciddi sağlık problemleri, soğuk alma, yaralanma ve benzeri durumlara yol açabilir. Bu malzeme ve giysileri alırken dikkat edilmesinde fayda olan noktalar ise şöyle:

1- Kayak giysilerinde öncelikle giysilerin sert hava koşullarına uygun olması gereklidir. Fakat havanın bu durumunu abartıp hareketlerinizi kısıtlayan aşırı kalın kıyafetleri tercih etmemelisiniz. İnce ama çok katlı giyim bir çözüm olabilir. Kar ortamı sanılanın aksine yumuşak bir atmosfer de sağlar. Bu durumda terleme bile olabilir. Kıyafetler teri dışarıya veren gözenekleri olan kumaşlardan yapılmış olmalıdır. Kayak için önerilen kumaşlar şöyledir: Gore-tex, Teflon, Mikro-lite ve Pertex. Bunlar yağmur geçirmeyen ve terin dışarı atılmasını sağlayan kumaşlardır. Kayak pantolonu seçilirken havalandırma için ek fermuarları olması rahatlık açısından önemlidir. Aynı şekilde kayak montlarının genellikle koltuk altlarında fermuar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

2- Kayak veya snowboard yaparken kullanmak üzere atkı ve bere alırken sadece gözlerinizi açıkta bırakan polar kar maskelerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem tek parça olduğundan daha pratik bir şekilde hem de soğuktan daha az etkilenerek atkı bere ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.3- Kayak gözlüğünde cam rengi ve koyuluğunu kullanacağınız hava şartlarına göre karar vermelisiniz. Cat1 ile Cat4 seviyeleri arasında değişen bu koyuluk oranlarında 1.(light amplifier lens) ve 2.(amplifier-lens) seviyeler normal hava şartlarında gözünüzü yormayacak lenslerdir. Renk olarak satın alırken mutlaka takıp gün ışığında denemeniz daha iyi olacaktır. Örneğin sarı renkli camlar sisli havalarda iyi olsa da normal hava şartlarında gözünüzü çok yorabilir.

Snowboard14- Kayak gözlüğünün çerçevesinin kenarlarında bulunan hava kanallarının ne kadar çok olması o kadar az buğulanmasını sağlayacaktır. Rahat etmeniz için surat yapınıza uygun bir model seçip mutlaka satın almadan önce takıp denemelisiniz. Ayrıca kaskınız varsa kask ile uyumlu olan ve gerekli ek parçaları olan çerçeveleri tercih etmelisiniz.

 

5- Kar üstünde beyaz renk kıyafetler her daim moda olarak gözükse de, kar üzerindeyken çok dikkat çeken bir renk olmadığı için ciddi kazalara neden olabiliyor. Bu nedenle diğer renklerde tercih yapmak daha mantıklı olacaktır. Kıyafetinizin bir bölümünde olsa dahi, parlak, canlı, fosforlu renklerin olduğu giysileri tercih etmenizde fayda var.

6- Eğer uzman kayakçıysanız ve uzun kar parkurlarına çıkacaksanız, kayak kıyafeti tercih ederken içinde dedektör barındıranları tercih ederek acil durumda sinyal yardımı ile bulunma şansınızı arttırabilirsiniz.

7- Kayak gözlüğü tercih ederken buğu yapmaması için anti-fog özelliği bulunan ve Double-Lens olarak adlandırılan çift camlı modelleri tercih edin. Ayrıca %100 UVA/UVB ultraviyole ışınları filtreli cam olmasına dikkat edin. Spherical lens’li modeller daha geniş görüş açısı sağlayacaktır. Eğer numaralı gözlük kullanıcısı iseniz mutlaka gözlük üstüne takılabilen OTG (Over the Glasses) tipinde kayak gözlüklerini tercih etmelisiniz. OTG Ski Goggle olarak da adlandırılan bu gözlüklerin ya kenarlarında bir boşluk bulunuyor ya da normal gözlüklerden biraz daha geniş çerçeveli üretilip rahatsızlık vermeden normal gözlük ile kullanılabiliyorlar.

8- Kayak takımlarını ayağınıza geçirirken giydiğiniz kayak ayakkabılarına da dikkat etmelisiniz. Ayağınıza tam uygun hatta birkaç numara üst ayakkabıları (kalın çorap giydiğinizi düşünürsek) tercih etmelisiniz. Yanlış seçim hem sıkıntı hem de bilek veya topukta yaralanmaya dahi yol açabilir.

Kayak keyfi için öneriler

Kar tatili denince kış sporları da hatırlanmaya başlanır. eğer kış sporlarına meraklıysanız “Keşke ben de kayak yapsam” diyorsanız işte kayakla ilgili merak ettikleriniz.

Kayak sporuna kaç yaşında başlanır?
Rahatlıkla 3 yaşında başlanabilir çünkü güç kullanılarak yapılmayan bir spordur kayak. Kişi kendi vücut ağırlığını kullanır. Yani 70 yaşındakiler bile bu sporu yapabilir.

Nasıl bir spordur kayak?
Kasların ikinci planda kaldığı, eklemlerle yapılan bir spordur. Çok da eğlencelidir. Diğer sporlarda en fazla iki saatinizi verdikten sonra gücünüz tükenir ama kayakta sabah saat dokuzda çıkıp akşam yediye kadar durmadan kayabilirsiniz.

Kayak diğer spor dallarına göre daha riskli sanılıyor ama bu eskidendi, teknoloji çok ilerlerdi. Ayağınızdaki fiksasyonlar (bağlama) sayesinde düştüğünüzde kayaklar otomatik olarak çıkar ve yumuşak karın üstüne oturursunuz.

Peki faydaları nelerdir bu sporun?
Tabiatla iç içe olmak başlı başına bir terapi. Gökyüzü masmavi, etraf yemyeşil ve yer alabildiğine bembeyaz. Yüksek rakımda, bol oksijenli bir ortamda yapılan bir spor kayak.

Kayak kayarken ne tür giysiler tercih etmek gerekiyor?
Kişinin kendi vücut ağırlığı ve ölçülerine uymayan kayak alınırsa bu spor keyif değil işkence olur. Doğa sporlarında hava durumu önemlidir. Hava buz gibiyken birden ısınabilir, dolayısıyla -10 derece için giydiğiniz kıyafetle terleyip hasta olabilirsiniz. Bu sebeple, termal özellikte içlikler giymekte fayda var.

Dikkat edilecek bir diğer önemli nokta da termal alt ve üst içliklerin kesinlikle üstünüze tam olarak oturması olmalı. Termal kıyafetlern bol olursa işe yaramaz. Kask da olmazsa olmaz malzemelerden biri. Sırtlık, dizlik, kuyruksokumunu koruyacak özel şort ve bileklik de unutulmamalı…

Bu malzemeleri almak için ne kadar para ayırmak gerekiyor?
Ortalama 1500 TL’ye gerekli olan tüm malzemeleri alabilirsiniz. Bu malzemeleri 10 sene kullanabileceğinizi düşünürseniz pahalı değil aslında.

Bu spora başlamak isteyenler nelere dikkat etmeli?
Malzemeleri doğru seçmeli, gerekirse bunun için bir uzmandan yardım almalılar. Federasyon onaylı profesyonel kayak öğretmeninden 6-12 saat ders almak şart. Dağda kırmızı, mavi ve siyah pist sistemi vardır. Kırmızı pist 15-20 derece meyil açısına sahiptir. Yeni başlayanlar bu pistte kayabilir. Mavi 25-30 derecedir ve siyah pist ise neredeyse duvar gibidir.

Bu spor yapay kayak pistinde öğrenilebilir mi?
Kayak eskiden mutlaka yerine gidip öğrenilmesi gereken bir spordu, ama teknoloji gelişti. Artık dağa gitmeden şehirdeki iç mekân kayak pistlerinde de öğrenilebiliyor.

Dağda 10 saatte öğrenebileceğiniz şeyi bu pistlerde 3 saatte öğreniyorsunuz. Üst düzey kayak sporcuları da kondisyon için bu tür pistlere geliyor. Üstelik yapay pistte saatte 700 kalori harcıyorsunuz.

Bu sporu yapabilmek için her şeyden önce önünüzü görebiliyor olmanız gerekir. Bu yüzden buhar oluşmasını önleyen çift cam sistemli gözlüklerden tercih edin.

Yazın güneşin cildimize ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Peki ya soğuk ve karlı havalar?

  • Kardan yansıyan güneş ışınlarının etkisi dörtbeş kat güçlenir. Bu yüzden kayağa çıkmadan 15 dakika önce koruyucu güneş kremi kullanmayı unutmayın.
  • Yeni başlayanların hızlı ve yüksek eğimli pistlerde kaymaması gerekir. Yumuşak, kuyruk kısmı inceltilmiş ve burunları geniş kayakları tercih edin.
  • Kayak pistinin buzlanması hâkimiyeti azaltır. Islak kar tehlikelidir. Özellikle snowboard’da bol ve ezilmemiş karda kaymaya özen gösterin.
  • Kalabalık pistlerde dikkatli olmak gerekir. Önünüzdeki kişiyi geçerken, beklenmedik bir hareketten zarar görmeyecek kadar mesafe bırakın.
  • Düşerseniz paniğe kapılmayın. Kalkabilmek için uğraşmayın. Tam durana kadar yerde kalın.
  • Eğer merkezden uzaklaştıysanız yönünüzü tayin etmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için yanınızda bir harita ve pusula bulundurmanız faydalı olacaktır.
  • Sise yakalanma veya kaybolma gibi acil durumlarda haberleşebilmek için cep telefonunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayın.
  • Uyarı levhalarını gözden kaçırmayın.